Wycieczka do MGOK w Sannikach- grupa Misie
Sztuka ludowa regionu sannickiego – wycieczka grupy Misie do Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach 21 III 2019r.
Sannicka sztuka to przede wszystkim wycinanki – Klapoki, Ptaki , Pająki , Wesele , Kapela a także kwiaty - Bukiety , Malwy . Bardzo ważną rolę w przekazywaniu ludowej spuścizny pełniły i pełnią twórczynie ludowe bo dzięki nim sztuka ludowa zachowuje żywy charakter i daje pokoleniową ciągłość. Od tego właśnie wyszła prezentująca sztukę ludową regionu sannickiego pani Anna Wojciechowska, która niezwykle serdecznie przyjęła przedszkolaki w MGOK w Sannikach.
Miasto i Gmina Sanniki chlubi się Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Sanniki’’ oraz kapelą ludową, które istnieją od 1953 roku i rozsławiają region w kraju i poza jego granicami. Członkowie tegoż że zespołu ludowego Mariusz i Zuzanna zaprezentowali się dzieciom w strojach ludowych oraz zatańczyli polkę sannicką. Dzieci poznały nie tylko kolorystykę stroju pary sannickiej ale także dawne elementy ubioru panny młodej – welon czy czepiec. W praktyce próbowały tańczyć z tancerzami polkę sannicką oraz otrzymały do kolorowania obraz pary sannickiej.
„U dzieci charakterystyczną cechą jest naturalna, wrodzona aktywność poznawcza. Proces nabywania wiedzy i umiejętności przez dzieci nie odbywa się w sposób bierny. Dziecko podczas uczenia się musi być aktywne. Jego nauka wynika z eksperymentowania, odkrywania i praktycznego działania. Jak głosi powiedzenie – lepiej raz coś zobaczyć niż dziesięć razy o tym przeczytać czy usłyszeć.’’